Skip Navigation LinksHlavní > Katalog > Dle regionu > La Rioja

La Rioja

Rioja je vinařská oblast rozkládající se na severu Španělska, jejíž název je přejat z názvu autonomní oblasti La Rioja, v níž se nachází. Tento region proslul produkcí vysoce kvalitních vín, jež jsou řazena po celém světě mezi vína nejlepšího hodnocení.

Název regionu vznikl ze slovního spojení „Río-Oja“, což se dá přeložit jako „Řeka Oja“, podle řeky Oja, která regionem protéká.

Historie vinohradnictví sahá až do 9.století našeho letopočtu. Oficiální známka označení původu "Denominacion de origen" byla zavedena v roce 1970. O 21 let později byla Rioja uznána první španělskou oblastí s prestižním oceněním "Denominacion de origen calificada (DOC)" neboli kvalifikovaná denominační oblast. DOC je certifikovaným označením pro nejlepší vína z tohoto regionu. Možnost používání této ochranné známky podléhá přísným regulím. 

Tato vinařská oblast se skládá zetří částí: Rioja Alta, Rioja Alavesa a Rioja Baja.

Region hraničí na severu s autonomními společenstvími Baskicko a Navarra, na západě a jihu s autonomním společenstvím Kastilie a León, na východě s autonomním společenstvím Navarra a krátkým úsekem je také hranice s autonomním společenstvím Aragonie. Je zde suché klima s kontinentálními vlivy. V létěje zde velice teplo, v zimě naopak chladno.

Nejvýznamější odrůdou révy v této oblasti je Tempranillo. Zhruba sedmina révy pěstovaná v oblasti Rioja jsou bílé hrozny. Většinou jde o nakyslou odrůdu Viura (Macabeo).
<< < 1 > >>
Počet položek: 1
<< < 1 > >>

V internetovém obchodě spanelskavina.com a satisfied.cz platí zákaz prodeje alkoholických nápojů osobám mladším 18 let