Skip Navigation LinksHlavní > Katalog > Dle regionu > Aragón

Aragón

Aragonie (španělsky Aragón), oficiálně Aragonské autonomní společenství, je jedno ze 17 autonomních společenství a historické území na severu Španělska. Aragonieje pojmenována podle řeky Aragón - většina toku je na území autonomního společenství Navarra. MetropolíAragonie, která bývala jádrem středověkého Aragonskéhokrálovství je město Zaragoza.

Obsah

  [skrýt

Administrativní členění[

Aragonie se od roku 1833 člení na 3 provincieHuescaTeruelZaragoza.Ty se dále člení na 33 okresů (comarcas) s více než stovkou měst a obcí

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Aragonie na severu hraničí s Francií, na západě sautonomními společenstvími NavarraKastiliea León, krátkým úsekem hranice i s autonomním společenstvím La Rioja; na jihozápadě s autonomním společenstvím Kastilie-LaMancha; na jihovýchodě s autonomním společenstvím Valencií a na východě sautonomním společenstvím Katalánskem.

Na severu se rozkládá pohoří Pyreneje (zde se nachází jeden ze španělských národních parků Ordesa y Monte Perdido), na západě a jihu Ibersképohoří (Sistema Ibérico), zatímco ve středníčásti převažuje nížina, kterou protéká nejdůležitější řeka regionu: Ebro. K dalším řekámpatří například Gallégo, již zmíněný levý přítok Ebra – Aragón, dále Cinca, Guadalope, Huerva, Allambra, Martín a další. V Pyrenejích senachází řada přehradních nádrží.

Jazyky

Vedle španělštiny,která zde převažuje a je také úředním jazykem, se zde hovoří v některýchpyrenejských údolích v provincii Huesca aragonsky, navýchodě Aragonie pak katalánsky.

Města

·        Zaragoza - Aragonská metropole a největší město regionu. Též metropole stejnojmennéprovincie.

·        Huesca - druhé největší město regionu a metropole stejnojmenné provincie.

·        Teruel - třetí největší město regionu a metropole stejnojmenné provincie.<< < > >>
Nebyly nalezeny žádné záznamy.
Počet položek: 0
<< < > >>

V internetovém obchodě spanelskavina.com a satisfied.cz platí zákaz prodeje alkoholických nápojů osobám mladším 18 let