Skip Navigation LinksHlavní > Katalog > Dle regionu > Navarra

Navarra

Oblast Navarra


Historická Navarra je ohraničená na severu Pyrenejemi a na jihu údolím řeky Ebro. Díky svým výrazným geografickým a klimatickým rozdílům dostala název  "zelená krajina". Chladné a vlhké atlantické podnebí na severu, kontinentální, teplý a velmi suchý jih, tuhé zimy, suché a horké léta, dlouhý ,teplý a slunečný podzim- tak to je Navarra. 


Svůj status D.O. (Denominación de Origen, tj. označení původu)získala Navarra v roce 1970. Dneska se zde vinná réva pěstuje na 17 000 ha vinic a celkově je zde 116 bodegas.  Dneska se už nemusí skromně krčit vedle svého velkého souseda Riojy. 

Pět procent vinic Navarry leží v DOC Rioja, celková výměra vinic je cca 17,000 hektarů což přibližně odpovídá rozloze vinic v ČR.  V celkovém měřítku tvoří výměra cca 1,3 procenta vinic Španělska. I tak se však jedná o velice prestižní oblast Španělského vinařství. 


Povolenými modrými odrůdami jsou: Garnacha tinta, Tempranillo, Graciano, Mazuelo, Cabernet Sauvignon a Merlot.

Povolenými bílými odrůdami jsou: Viura, Garnacha blanca, Malvasía, Moscatel de grano menudo a Chardonnay. 


D.O.Navarra se člení na pět vinařských podoblastí:


Baja Montaňa

je na severozápade oblasti a má chladnější atlantické podnebí a kamenitou půdu. Je to nejvyšší položená a nejvlhčí podoblast. Převládá zde Garnacha a produkují se zde vína s vyšším obsahem kyselin.


Tierra Estella

se nachází v stření časti území a má už sušší podnebí. Převládající odrůdou je modré Tempranillo, vhodné na výrobu příjemných mladých vín i na zrání v sudech a výrobu crianzy. Z Tempranilla a Garnache se vyrábí krásná růžové vína.


Valdizarbe

má mírné a ještě sušší podnebí  s vhodnými podmínkami pro pěstování modrých odrůd Tempranillo a Garnacha, z kterých se vyrábí skvělá červené a růžová vína. Oblíbenou odrůdou je tu také Cabernet Sauvignon.


Ribera Alta


je významnou podoblastí a nachází se v jižnější časti, v okolí měst Olite (Bodegas Ochoa) a Tafalla. Půda je jílovitá a vyrábí se zde špičkové hladké, vyzrálá, tělnaté červené vína hlavně z odrůd Tempranillo a Garnacha s vyšším obsahem alkoholu a nižším obsahem kyselin. Známe a oblíbené jsou semicrianzy a crianzy z vybraných partií červeného vína z odrůdy Garnacha, které si poleželi nejmíň 3-12 měsíců v dubových sudech pak dál dozrávali v láhvi. Vysokou kvalitu tu dosahují i vína z odrůd Merlot a Cabernet Sauvignon. Z bílých vín je to odrůda Viura která poskytuje svěží a voňavá vína. Produkují se zde také růžové vína odrůdy Garnacha. 


Ribera Baja


leží v nejižnější časti provincie, má horké a suché podnebí. Z modrých odrůd převláda Garnacha, která dává plné, robustné a tělnaté vína typické tmavé barvy. Z bílých odrůd je to Moscatel de grano menudo, z kterého se vyrábí oblíbené přírodní sladké likérové vína.

 << < > >>
Nebyly nalezeny žádné záznamy.
Počet položek: 0
<< < > >>

V internetovém obchodě spanelskavina.com a satisfied.cz platí zákaz prodeje alkoholických nápojů osobám mladším 18 let